Boże Narodzenie w Irlandii: zwyczaje i tradycje.

Zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem w Irlandii

Boże Narodzenie w Irlandii to czas radości, wspólnego świętowania oraz rodzinnych tradycji. Przygotowania do świąt rozpoczynają się już w listopadzie, gdy na ulicach miast pojawiają się kolorowe ozdoby oraz dekoracje. Jakie zwyczaje towarzyszą temu świętu w Irlandii?

Adwent i święty Mikołaj

Irlandczycy rozpoczynają okres adwentowy już 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem, odliczając dni do świąt. W tym czasie organizowane są koncerty, jasełka w kościołach, a także gminne festyny. W dzień 6 grudnia, tj. w wigilię świętego Mikołaja, dzieci z radością wyczekują prezentów pod choinką.

Spotkania z rodziną i tradycyjne potrawy

Boże Narodzenie to czas, który Irlandczycy spędzają z rodziną. Najważniejszym dniem jest Wigilia, którą celebruje się wieczerzą, a na stole gości tradycyjne dania takie jak pieczeń jagnięca, tarta z mięsem, puree ziemniaczane oraz puddind bożonarodzeniowy. Po wieczerzy rodzina zasiada przy wigilijnym stole, gdzie składane są życzenia i dzieli się opłatkiem.

Zwyczaje związane ze świętem Świętej Rodziny

Po Wigilii przyszedł czas na święto Świętej Rodziny, które obchodzone jest 26 grudnia. W tym dniu w Irlandii organizowane są różnego rodzaju zabawy i festyny, a także tradycyjny wyścig konny St. Stephen’s Day.

Podsumowanie

Boże Narodzenie w Irlandii to czas pełen radości, który celebrowany jest w rodzinnej atmosferze. Tradycyjne potrawy, spotkania z rodziną oraz liczne przygotowania sprawiają, że to święto jest dla Irlandczyków wyjątkowym czasem. Zwyczaje i tradycje związane z tym dniem przekazywane są z pokolenia na pokolenie, czyniąc z Bożego Narodzenia w Irlandii jedno z najważniejszych i najbardziej uroczych świąt.

Udostępnij

Popularne Posty

Tagi